Funkce uživatele
Moje oblíbené nemovitosti Moje filtry Upravit profil Vložit inzerát Dotazy
Region

Jak dlouho ještě vydrží drahé hypotéky?

Jednoduchá otázka se složitou odpovědí. Do budoucnosti nevidí nikdo. Ale několik náznaků, které na veřejnost vypustila Česká národní banka, Česká bankovní asociace nebo finanční odborníci ukazuje, jak se mohou vyvíjet závěrečné měsíce roku 2023.

6. 9. 2023, redakce
Jak dlouho ještě vydrží drahé hypotéky?

Sedmiprocentní RPSN zatím nezměněna

Že se cena hypoték odvíjí především od RPSN, netřeba zdůrazňovat. Roli hraje i výše úrokového swapu (IRS), za niž si banky obstarávají dlouhodobé peníze - určené právě na hypotéky. Ani RPSN a ani IRS zatím neklesají, resp. ne významně. Z toho plyne, že brzké zlevňování hypoték čekat nemůžeme.

ČNB koketuje se snížením sazeb

Česká národní banka avizovala ústy viceguvernéra Fraita, že bankovní rada si je zcela jistá, že inflace poklesne v roce 2024 na velmi nízké jednociferné hodnoty. To by (pro nás, spotřebitele) mohlo sice znamenat snížení REPO a dalších dvou úrokových sazeb (lombardní a diskontní), zprostředkovaně i snížení sazeb hypotečních.

Jenže viceguvernér ČNB Frait hned v pokračování svého vyjádření chladí naděje na brzké zlepšení situace v hypotékách: „Základní úrokové sazby nebudou pravděpodobně klesat tak rychle, jak očekává náš prognostický model a jak očekávají někteří tržní účastníci.“

Ilustrační foto (Zdroj: freepik.com)

Česká bankovní asociace vyhlíží listopad

Srpnový ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA, dává naději všem, kterým fixace hypotéky končí s koncem letošního roku. Tou dobou už by se REPO sazba mohla dostat na úroveň okolo 6 %. A to by mohlo banky přimět snížit cenu hypoték též zhruba o jeden procentní bod.

Na první pohled malé snížení, ale na měsíční splátce může jít o stovky korun, někde i o částky přesahující tisícikorunu. Do konce tohoto roku ještě zůstane refinancování hypotéky během fixace v podstatě zdarma (jen se symbolickým poplatkem), a tak na jednoprocentním snížení sazeb mohou ušetřit i ti, kdo refixovali nebo uzavírali novou hypotéku teprve nedávno.

Zmírnit by se mohl i ukazatel LTV

V době drahých hypoték se přistupuje k jejich celkovému zpřísnění, včetně LTV. Loan to Value říká, jaká je maximální možná výše hypotéky zajištěné danou nemovitostí. Čím nižší je LTV, tím méně může banka v rámci hypotéky nabídnout. A rozdíl si musí žadatel dofinancovat sám.

V současnosti je téměř nemožné dostat se s LTV nad 80 %, což znamená 20 % ceny nemovitosti si pro hypotéku naspořit ze svého, nebo to řešit dalším úvěrem, u jiné finanční instituce. Nejčastěji u stavební spořitelny, vzít se dá i běžná půjčka, pokud se s doplatkem vejdete do částky okolo milionu korun.

Při zmírnění podmínek se může LTV navýšit, u bydlení pro mladé až na 100 %, pro klienty středního a vyššího věku až na 90 %. To se pak zbylá částka „shání“ o mnoho snáz. Všeobecné podmínky hypoték se mění poměrně často. Především v posledních dvou letech. K poslednímu velkému zpřísnění došlo v dubnu 2022, v červenci 2023 ze z podmínek pro změnu slevovalo.